MENU

Faydalı Bilgiler
Yangın anında yapılacaklar;

Alevlerin kaçış yolunuzu kapatıp kapatmadığını kontrol ediniz.

Kaçış yolu açık ise tüm aile fertleri ile birlikte hızlı ve güvenli bir şekilde binayı terk ediniz.

İmkanınız varsa daireden çıkmadan önce elektrik şalterini indirin, dairenin doğal gaz vanasını kapatınız.

 • Kaçış yolu kapalı ise :
 • Yangının çıktığı bölümün kapısını kapatın, kapalı ise asla açmayınız.
 • Yanan bölüme en uzak ve mümkünse itfaiyecilerin sizi görebileceği bir yere gidin.
 • Sığınırken balkonlu bölümleri tercih edin. varsa ara kapıları da kapatın.
 • Sığındığınız bölümün kapısının alt, üst ve yanlarını ıslak bez ile kapatınız.
 • Mümkün ise yanınıza el feneri ve su alın.
 • Yangın yukarı katınızda ise; merdiven bölümünde duman olup olmadığını kontrol ediniz. varsa yangın merdiveninden, yoksa normal merdiven vasıtası ile apartmanı terk ediniz.
 • Yangın aşağı katta ise kaçış yolunuzda duman kontrolü yapınız müsaitse yangın merdiveninden apartmanı terk edin. Müsait değilse,
 • Kaçış yolunuz kapalı ise dairenize girip kapının alt, üst ve yanlarının ıslak bez ile kapatıp yangından en uzak nokta da ki odaya gidip oda kapısını da ıslak bez ile izole edip sıkıca kapatınız. Dairenizi asla terk etmeyin tüm camları kapatınız ve yangın çıkan yüze bakan duvarda ki perdeleri sökün. Ayrıca bu duvarda ki eşyaları uzaklaştırın ve mümkün ise ıslatın. Eğer yanan bina yandaki bir daire ise bitişik duvardaki eşyaları duvardan uzaklaştırın

 • EVİNİZDE VEYA İŞYERİNİZDE YANGIN TEHLİKESİ İLE KARŞILAŞMAMAK İÇİN ALINMASI GEREKLİ TEDBİRLER

  Bölgenize ait yangın ihbar ve polis imdat iletişim

  Numaralarını mutlaka evinizin telefon rehberine, cep telefonlarınızın rehberine kayıt ediniz.

  Her dairede en az bir adet 6 kg kuru kimyevi tozlu söndürücü cihaz bulundurulmalıdır.

  Özellikle rezistanslı, su ısıtıcıları, tost makinaları, ütü gibi cihazlarınızı kullandıktan sonra prizden çekip alın.

  Devamlı enerji kullanması gerekli ankastre cihazlarınızı (bulaşık makinası, çamaşır makinası fırın gibi cihazlarınıza kesinlikle bir elektrik uzamanı sayesinde sabit bağlantı yaptırınız ( fiş/priz kullanmadan direkt uygun buattan) kesinlikle bu sabit bağlantıları prizlerden elektrik alarak yaptırmayınız.

  Dairenizin veya binanızın tüm bacalarını uzman kişilere en az yılda bir defa temizlettiriniz.

  Binanıza gaz kaçaklarını sesli veya ışıklı ikazlar ile bildirebilecek uygun cihaz taktırınız.

  Çocuklarınızı evde asla tek başına bırakmayınız.

  Dairenizden bir tehlike anında yolları planlayıp aile bireylerine anlatınız.

  Evinizde veya iş yerinizde kullandığınız parlatıcı, deterjan, böcek ilaçları, şampuan, mobilya temizlik kimyasalları, hidrolik yağ, motor yağı, çiçek saksısına koyduğunuz gübreler

  Bu maddeler yanıcı ve yandığında zehirli gaz üreten kimyasal maddelerdir; potansiyel yangın tetikleyici özellikleri mümkün ise bunları kapalı bir dolaba yerleştirin ve bu dolabı çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yerde olması önemlidir.

  EVİNİZDE BULUNDURMAK ZORUNDA OLDUĞUNUZ YANGIN SÖNDÜRÜCÜLER

  ÇALIŞMA PRENSİBİ: kimyasal söndürücü toz veya su bazlı söndürücü maddelerin rutubetsiz bir itici gazın basınçlandırılarak kimyasal söndürücü maddeyi uygun bir nozuldan püskürtmesi esasına dayanır.

  Dolayısıyla elinizde ki cihazın devamlı basınç altında olduğunu unutmayınız. Bir soba veya ateş etkisine maruz kalabilecek yerlere yerleştirmekten kaçınınız.

  Cihazınız üzerindeki basınç ölçer itici gazın basıncını gösterir. Her ay bu basınç ölçer ekranını kontrol ediniz. Ve ibrenin yeşil bölge içinde tam ortada olduğunu kontrol ediniz. Cihazınızın etiketinde bulunan talimatı sıkı sıkıya uygulayınız.

  Tekrar dolum zamanı gelen tüplerinizi ihmal etmeden bakım ve dolumlarını yaptırınız. bizimle iletişim butonundan mesaj atabilir veya telefon, e posta yoluyla haberleşebilirsiniz.

  Tüpleri tehlike anında kullanmak üzere önceden tüp üzerinde ki etiketi dikkatlice okuyunuz ve bu talimata uyarak çalıştırınız. Cihazın püskürtmesini başlatan tetik sisteminin çalıştırma kuvveti standartlara uygun ve her insanın kolayca sıkabileceği güce uygundur.

  Aylık kontrol esnasında cihazın tetiğinin istemsiz çalışmasını önlemek için konulmuş emniyet piminin yerinde olduğunu da kontrol ediniz.

  mx7taf5gqmd|PkkBSquwW0Ax5cAicU3IbA3QCB9IxX0B+BugahwNCnqM9w==
  mx7taf5gqmm|PkkBSquwW0Ax5cAicU3IbA3QCB9IxX0B+BugahwNCnqM9w==